Zajímavosti    →    Smyslné kočičí smysly

Smyslné kočičí smysly

Kočičky jsou výbornými společníky. Lidé si kočky domestikovali a vytvořili si mezi sebou přátelské pouto. Evoluce kočkám zajistia, aby se staly výbornými lovci. Jak se uzpůsobila jejich stavba těla a zbystřily jejich smyly? Kočky mají uzpůsobený zrak k vidění za soumraku, přesné lokalizaci kořisti a sluch zachycující i vyšší frekvence vydávající drobní hlodavci.

Stavba těla

Kočky mají hbité ladné pružné tělo. Narozdíl od psů se kočičí stavba natolik nezměnila, rozeznáváme však 3 typy:

  1. Útlý typ: protáhlá hlava, útlé tělo a dlouhé úzké nohy (Siamská kočka)
  2. Svalnatý typ: středně kulatá hlava, tělo oproti dalším tyům středně stavěné (Cornish rex)
  3. Zavalitý typ: kulatá hlava s plochým obličejem, krátké silnější nohy a zavalité robustnější tělo (Perská kočka)

 

Kočky dokážou ustát pád i z několika metrů, jsou velice ohebné, chodí po zábradlí jako akrobatky a protáhnou se i skulinkou co by člověk nevěřil. K tomu jim napomáhá absence klíčních kostí, lopatky blíže posazené k hrudníku, pružné chrupavkovité meziobratlové ploténky, lopatky a pánev mají spojené s kostí kloubem a k udržení rovnováhy slouží ocas a vestibulární aparát umístěný ve středním uchu. Průžná páteř jim umožňuje otáčet se až o 180° a umýt se na težko dostupných místech. Když padají, jejich střední ucho vyšle signál a kočka se otočí na všecny 4, tomu se říká "přetáčecí reflex". 

Jejich lovecké dovednosti vylepšují jejich tlapky. Kočky narozdíl od lidí chodí po prstech, což jim umožňuje nejenom rychlý běh, ale i tiché přiblížení ke kořisti.

Kočičí rekordmanka přežila pád z 320 metrů

Zrak

Kočky mají detektory pohybu, takže mohou kořist lokalizovat a dokonce odhadnout její vzdálenost, aby na ní mohly s přesností skočit. Mají schopnost selektivního zraku a sluchu, který oddělí fokus na kořist a kočka není okolím rušena. Jejich zorné pole je 205°, o 20° větší než u člověka. Do dálky příliš však nevidí, ostří od 30 cm do 6 metrů. Takže pokud kočce hodíte pamlsek přímo pod nos, nevidí ho.

Jak je tomu s viděním barev? Kočky vidí odstíny modré, zelené a žluté. Nerozeznají barvu červenou a barvy vidí spíš v tlumených tónech. Jejic oko má nižší množství čípků hrající roli v barevném vidění a více tyčinek napomáhající vidět v šeru. Na 25 tyčinek připadá 1 čípek. Tyčinky jsou citlivé na světlo a také na pohyb. Kočičí oči mají vyšší frekvenci záchytů podmětu za sekundu, což znamená, že pokud člověk vidí neonovou zářivku jako rovnoměrný svit, kočky vidí blikající trubici.

Vidí kočky ve tmě? V úplné tmě určitě ne, avšak díky reflexní vrstvě (tapetum lucidum) v zadní části oka zvyšující množství propuštěného světla vidí dobře i za šera. Pro rozlišování objektů v šeru koččce oproti člověku stačí 1/6 světla. Kočky dokáží smršťovat a rozširovat zorničky v závislosti na mnoštví světla až 300 x (u človka je to jen 15x). To je také důvod proč kočkám "svítí" oči. Reflexní vrstva, která je za sítnicí, působí jako takový zesilovač světla. Kočičí zrak dokáže zachytit nejenom pro nás viditelné světlo, ale i světlo v UV oblasti. Existují bájné spekulace, že kočky vidí duchy. Tak asi záleží, zda jsou vidět v UV oblasti (315-400 nm).

U koček si můžete všimnout třetího víčka (mžurka). Chrání kočku před zraněním oka vysokou trávou nebo při chytání kořisti a oko zvlhčuje. Je značné když je kočka nemocná nebo ospalá. Pokud se kočka chová abnormálně a má viditelnou mžurku, navštivte svého veterinárního lékaře.

Sluch

Čiči čičí, co kočičí uši slyší? Kuželovité ušní boltce slouží jako malé satelity. Kočičí ouška se díky 32 svalům mohou otáčet až o 180° a slyší vysoké frekvence. Tím mohou určit odkud zvuk přichází a skvěle skenovat prostředí. Jejich rozsah je přibližne 30 Hz až 65 kHz, u lidí je horní hranice 20 kHz. Vysoké frekvence, jako pištění myší, ale i bzučení LCD obrazovek, je může stresovat. Proto na noc své obrazovky vypínejte. Kožovitá kapsa umístěná na spodní straně vnějšího ucha slouží právě k zlepšení pohybu ušního boltce. Jsou i domněnky, že napomáhá sluchu do vyšších frekvencích. Svou kořist dokáže najít pouze za pomocí sluchu. 

Možná jste zachlehly že bílé kočky s modrýma očima jsou hluché. Nemusí tomu být pravidlem. Existují bílá modrooká plemena koček k dokonalým sluchem. Kočky s geny bílé srsti a modrých očí jsou však k hluchosti náchylnější. Pokud má kočka jedno oko modré a druhé jiné barvy (heterochromie), je pravděpodobnost, že může být hluchá na ucho na straně modrého oka.

Lokalizovat zvuk dokáží rychleji než mrknutí oka (0,006 s).

Chuť a jazyk

Kočky mají asi 15x méně chuťových pohárků než člověk. Člověk má 9000 chuťových receptorů a kočka 500. Slabší schopnost rozeznávat chutě kompenují čichem. Vnímají slanou, hořkou, kyselou a žřídka sladkou chuť. Hořké chuti se přímo vyhýbají, jelikož v nich vybýzí nebezpečí (otrávené jídlo). Proto pokud chcete zamezit kousání nábytku nebo ran, použijte hořký roztok. Sladké chuti se většina koček v dospělosti vyhybá. Údajně kočky nemají gen pro rozpoznání sladké chuti. I tak je třeba si dát pozor, převážně na nemrznoucí směs FRIDEX, lákající svou sladkou chutí, avšak je vysoce toxická a způsobuje selhání ledvin. Co kočky vnímají je chuť umami. Nevnímají však kyselinu glutamovou a asparogovou jako lidé, ale volný l-histidin. Tato látka se hojně vyskytuje v tuňákovi, proto je pro kočky labužnickou pochoutkou.

Jazyk napomáhá měknění potravy, příjmu vody, trávení i péči o srst. Drsnost jazyku tvoří keratinové háčkovité papily, které slouží jako struhado i kartáč. Při péči o srst olizováním se se kočka zbavuje parazitů, odumřelé srsti, nečistot a podobně.

Čich

Kočičí nos je značně citlivější než lidský. V nosní dutině se nachází 200 milionů pachových senzorů, oproti lidem s 5 miliony. Je důležitý pro přijímání potravy a hraje velkou společenskou roli při dorozumívání s ostatními. Kočky dokáží rozlišit pach nového nábytku, steliva, hosta či pachy cizích zvířat, se kterými jste přišli do kontaktu. Čichem rozhodují, co si dají nebo nedají k snědku. Vlhký kočičí čumáček má pro každou kočku jedinečnou strukturu, podobně jako otisky prstů u lidí.

Moje kočka má divnou skvrnu v ústech. Je to klíště? Není, to je vomeronazální orgán tzv. Jakobsonův orgán. Nachází se v dutině nosní a ústí v ústech za horními řezáky. Kočky díky tomuto orgánu "ochutnávají pachy". Jakobsonův orgán na základě feromonů dodáva informace o ostatních kočkách jako jejich pohlaví, přátelskost, věk, zdravotní stav a pohlavní cyklus. Při používání Jacobsonova orgánu kočka svraští čenich s typickou mimikou, otevře ústa a nechá povystrčený jazyk. Toto je u ostatních zvířat (psy, koně, kozy) nazýváno "flémování".

Existují vůně, které kočky prostě milují. Viděli jste na vlastní oči nebo na videu, jak se kočka směšně chová, když se dostane do blízkosti šanty kočičí (Nepeta cataria). Proč je tomu tak? Šanta kočičí vylučuje chemické látky s podobnou strukturou jako jsou hormony říjící samice. Vliv těchto látek se projevuje známým pošetilým chováním a je silnější u kocourů. Podobné účinky také vykazuje kozlík lékařský (Valeriana officinalis).

Jsou však i vůně, které kočky prostě nesnáší. Jedná se převážně o vůni citrusových plodů. Takže pokud chcete zamezit ničení nábytku, nastříkejte na něj roztok z celého citronu.

Kočičí vousky jsou citlivé jako lidské konečky prstů

Hmat

Kočky mají hmatové receptory nejenom a tlapkách a fouskch (fibrisech), ale po celém těle v kůži. Hmatové fousky slouží jak k orientaci v prostoru, tak k lovu a komunkaci. Pokud mají kořist přímo před nosem, kam ostře nevidí, hmatové vousky se smrští do košíkového tvaru a napomůžou blíže deketovat kořist. Hmatové vousky se nacházejí nejenom na hlavě, ale i na nohou, kde napomádají blíže lokalizovat kořist. Vousky jsou velice citlivé a nepříjemná stimulace je velice stresuje. Děje se to převážně při krmení z nevhodných misek, kdy kočce neustále naráží vousky na okraj misky a je přestimulovaná. Proto je vhodné krmit z měklých širokých misek a pro napájení jsou nejvhodnější fontánky.

Polštářky na tlapkách mají kočky také přizpůsobené k lovu. Slouží k tichému našlapování, rozpoznání povrchů a detekci otřesů. Otřesy detekují Paciniho tělíska zachycující vibrace kořisti i počátky zemětřesení.

Kočky reagují i na váš dotyk. Dorozumívají se dotykem mezi sebou i s lidským majitelem. Když hladíte kočku, zpomalí se jí tep, uvolní svalsto i tělo. Každá kočka je však individuál a dotek si užívá jinak. Je větší pravděpodobnost, že si kočka bude dotyk užívat, pokud  je zvyklá na lidský kntakt od kotěte.

Tak už víte o fousek víc

Heterochromie
01.08.2024, Kateřina Krtilová

Heterochromie očí neboli různobarevnost duhovky se vyskytuje u koček, psů a lidí. U koček se vyskytuje převážně u jedinců bílého zbarvení, ale vyjímka potvrzuje pravidlo, tudíž ji můžeme naleznou i u kočky černé nebo zrzavé.

Na co si dát pozor, než svěříte zvíře agentuře?
20.06.2024, Martin Brodecký

Proč je Cat Agency nejlepší volbou, když potřebujete pohlídat své čtyřnohé mazlíčky? Rezervujte si poslední termíny. Jsme pojištění, jsme veterináři a součástí služeb je plná zodpovědnost i smlouva. 

Kočičí máma
19.06.2024, Kateřina Krtilová

Dnes 12.05. je den matek. Z pravidla se to týká žen, které mají dítě. Ale co ženy, které mají kočky? Ty přece také mámy jsou. Prostě kočičí mámy, které mají také právo slavit. Nebo?

Kočky a jejich území
19.06.2024, Kateřina Krtilová

Kočky chováme v bytech i v domech.  Jaké jsou výhody a nevýhody umožnit kočce se "proběhnout"? Jak může být kočka spokojená v bytě? To se dozvíte zde.

pencilTato webová stránka používá Cookies

Prohlížením obsahu těchto stránek a využíváním produktů a služeb na těchto stránkách souhlasíte s použitím Cookies. Další informace naleznete v sekci Ochrana soukromí.
Rozumím a beru na vědomí